
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.62 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Socket (Female) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Termination Post Length | 3 mm |
| Contact Pitch | 2.54 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
